PODSIADŁY JERZY, śpiewak operowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jerzy Podsiadły
Jerzy Podsiadły jako Mefistofeles w Fauście Charles’a Gounoda
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/e/ef/Jerzy_Podsiadły.jpg
Leokadia Borowska i Jerzy Podsiadły w Strasznym Dworze

JERZY PODSIADŁY (21 XI 1925 Warszawa – 13 VIII 1989 Gdańsk), śpiewak operowy o głosie basowym. Syn kupca Stefana Podsiadłego i Marii z domu Niemcewicz. Muzyki uczył się w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, lekcje śpiewu pobierał zaś u Wiktora Brégy. W 1950 został zaangażowany do Studia Operowego Państwowej Filharmonii Bałtyckiej ( Opera Bałtycka). W 1957 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na półroczne studia wokalne we Włoszech.

Od debiutu 12 XII 1950 aż do emerytury w 1980 zagrał przeszło 40 ról w operach Stanisława Moniuszki (Zbigniew i Skołuba w Strasznym dworze, Stolnik w Halce, Antoni we Flisie), Gioacchina Rossiniego (Don Basilio w Cyruliku sewilskim, Alidoro w Kopciuszku), Charles'a Gounoda (Mefisto w Fauście, Ojciec Laurenty w Romeo i Julii), Bedřicha Smetany (Kecala w Sprzedanej narzeczonej), Aleksandra Borodina (Chan Konczak w Kniaziu Igorze), Piotra Czajkowskiego (Gremin w Eugeniuszu Onieginie, Czub w Trzewiczkach), Modesta Musorgskiego (Pimen w Borysie Godunowie), Wolfganga Amadeusza Mozarta (Bartolo w Weselu Figara, Komtur w Don Giovannim), Ottona Nicolaia (Falstaff i Pan Reich w Wesołych kumoszkach z Windsoru), Giuseppe Verdiego (Sparafucile w Rigoletto, Wielki Inkwizytor i Mnich w Don Carlosie, Hrabia Ribbing w Balu maskowym, Ramfis i Faraon w Aidzie, Ferrando w Trubadurze, Lodovico w Otellu), Igora Strawińskiego (Trulove w Żywocie rozpustnika), Karola Szymanowskiego (Archirejos w Królu Rogerze), Feliksa Nowowiejskiego (Mestwin w Legendzie Bałtyku), Władysława Żeleńskiego (Halban w Konradzie Wallenrodzie), Tadeusza Szeligowskiego (Mysi Król w Krakatuku), Giacoma Pucciniego (Colline w Cyganerii, Timur w Turandot, Angelotti w Tosce, Bonza i Komisarz w Madamie Butterfly), Stefana Poradowskiego (Van Ost w Płomieniach), Georges'a Bizeta (Zuniga w Carmen), Daniela François Aubera (Giacomo w Fra Diavolo), Gaetana Donizettiego (Notariusz w Don Pasquale), Juliusza Mejtusa (Andrzej Walko w Młodej Gwardii) oraz w operetkach Jacques'a Offenbacha (Hrabia Oscar w Szóstej żonie Sinobrodego) i Karla Millöckera (Bogumił Małachowski w Studencie żebraku).

Występował gościnnie we Włoszech, Szwajcarii, Republice Federalnej Niemiec (RFN), Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) i Związku Radzieckim (ZSRR). W 1957 z zespołem włoskich śpiewaków odbył tournée po RFN, kreując postać Don Basilia w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego. Następnie wystąpił na dwóch koncertach i nagrał płytę.

W Gdańsku i w okolicznych miejscowościach wziął udział w ponad 2500 imprez, głównie akademiach okolicznościowych, koncertach w zakładach pracy, w klubie młodzieżowym Rudy Kot oraz audycjach umuzykalniających dla młodzieży szkolnej, na których śpiewał arie operowe i pieśni artystyczne, a także popularne piosenki Ol' Man River i Ma Curly-Headed Baby z repertuaru amerykańskiego śpiewaka i działacza społecznego Paula Robesona (1898–1976). Był laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych we Włoszech: w 1956 zdobył II nagrodę w Vercelli, w 1957 I nagrodę w Chiavari i II nagrodę w Reggio Emilia. Otrzymał też liczne odznaczenia: Nagrodę Muzyczną Miasta Gdańska (1957), odznakę „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1965), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1966), Medal 30-lecia Polski Ludowej (1975).

Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), a w 1964 delegatem na IV Zjazd PZPR. Brak informacji o okresie członkostwa w partii. Od 1 XII 1952 należał do Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Mieszkał przy ul. Leningradzkiej (obecnie Podwale Przedmiejskie). Był trzykrotnie żonaty. 25 III 1954 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego poślubił śpiewaczkę Leokadię Borowską, z którą rozwiódł się w 1959. Ich jedyny syn Zdzisław (2 IV 1955 Gdańsk – 10 X 2002 Gdańsk), informatyk, miał z kolei synów Tomasza (ur. 28 VI 1977 Gdańsk), aktora, reżysera, konferansjera, i Michała (ur. 18 IX 1981 Gdańsk), informatyka, oraz córkę Annę (ur. 7 VII 1988 Gdańsk), lekarza psychologa. 27 X 1960 ożenił się z Idalią Zofią Mężyk (ur. 29 IV 1933), lekarką, z którą rozwiódł się 27 IV 1968. Małżeństwo było bezdzietne. Od 27 II 1971 był żonaty z Danutą Józefą Ratajczak (ur. 5 III 1946), technikiem technologiem, która opiekuje się jego spuścizną.

Zmarł na niewydolność serca. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym nr 5, Łostowickim. JMM

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii