POMNIK MIESZKAŃCÓW GMINY EMAUS POLEGŁYCH PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik mieszkańców Gminy Emaus poległych podczas I wojny światowej, 2018
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/f/f6/Emaus_Pomnik_Poleglych.jpg
Pomnik mieszkańców Gminy Emaus poległych podczas I wojny światowej, 2022

POMNIK MIESZKAŃCÓW GMINY EMAUS POLEGŁYCH PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ, ul. Kartuska, przy skrzyżowaniu z ul. Łostowicką. Tak zwany „Pomnik Wojenny” (Kriegerdenkmal), wzniesiony w formie ceglano-kamiennego obelisku o wysokości 2,31 m (z bazą, cokołem i podstawą – 3,17 m), szerokości 82 cm, na podstawie o wymiarach 1,49 × 1,50 m. Ozdobiony na górze orłem pruskim i ogrodzony ozdobnym łańcuchem na wspornikach. Ufundowany przez kombatantów gminy Emaus biorących udział w I wojnie światowej, poświęcony ponad stu poległym towarzyszom, został odsłonięty 7 X 1923 z inicjatywy proboszcza kościoła św. Franciszka z Asyżu Stanisława Białka. Po 1945 mocno zniszczony, usunięto trzy zdobiące go po bokach marmurowe tablice.

Wyremontowany w 2012 (podczas prac znaleziono metalową „kapsułę pamięci”, między innymi z nazwiskami poległych), przesunięty o kilkanaście metrów. Na dwóch ścianach dodano wówczas tabliczki informacyjne w języku polskim i niemieckim: POMNIK POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY – MIESZKAŃCÓW EMAUS / I OKOLICY WZNIESIONY Z INICJATYWY MIEJSCOWEGO / STOWARZYSZENIA KOMBATANTÓW / W 1923 ROKU. Na trzeciej tablicy umieszczono napis: WZNIESIONO 1923, ERBAUT 1923 RENOV. A.D. 2012.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii