STUBBE MATTHIAS, burmistrz Starego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MATTHIAS STUBBE (około 1350 – po 27 XII 1407), burmistrz Starego Miasta Gdańska. Być może, był synem gdańskiego szypra Hintze Stubbego. W 1408 na Młodym Mieście został wspomniany Paul Stobbe, z kolei w latach 20. i 30. XV wieku na Głównym Mieście działali Nicolaus Stubbe, Lorenz Stobe i Wilken Stobben – niewykluczone, że niektórzy spośród nich byli członkami jego rodziny.

Od 1399 pełnił urząd drugiego burmistrza Starego Miasta. Przyjmuje się, że ten sam urząd sprawował – być może z przerwami – do 1405 roku, kiedy jako pierwszego i drugiego burmistrza odnotowano Petera Schifhowera i Matthiasa Langego. W latach 1406 i 1407 był pierwszym burmistrzem.

Za jego burmistrzowania, w 1399, Stare Miasto otrzymało od komtura gdańskiego Albrechta von Schwarzenburga działkę przeznaczoną na skład wapienia i piece do wypalania wapna, położoną między obecnymi ulicami Podbielańską i Korzenną. W 1402 władze miasta nakazały wykopać rów graniczny między Starym i Młodym Miastem, jednocześnie zakładając budowę mostu (na obecnej ul. Łagiewniki). Rów najpewniej zarówno służył celom obronnym, jak i określał terytorium obu miast. Przedsięwzięcie może świadczyć o zatargu na tle przebiegu granicy między tymi gminami. Połowę kosztów miała w przyszłości zwrócić gmina młodomiejska, ponadto Stare Miasto otrzymywało od Krzyżaków plac położony przy mającym powstać moście.

Po raz ostatni wzmiankowany 27 XII 1407. PS

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii