VOLCKMAR NICOLAUS, kaznodzieja, pedagog

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Nicolaus Volckmar, Compendium lingvae Polonicae in gratiam juventutis Dantiscanae, Dantisci 1594

NICOLAUS VOLCKMAR (Volkmarus) (około 1566? Hersfeld, Hesja – 10 XI 1601 Gdańsk), kaznodzieja, pedagog. W Gdańsku od 1584 nauczał języka polskiego, od 1594 był nauczycielem języka łacińskiego w Gimnazjum Akademickim, od 1598 języka polskiego. Od sierpnia 1599 polski kaznodzieja w kaplicy św. Anny, zgodnie z ówczesnym zwyczajem uzyskał ordynację na to stanowisko z rąk polskich duchownych, udając się w tym celu do pozostającego pod kuratelą rodziny Leszczyńskich zboru kalwińskiego w Radziejowie.

Za namową burmistrza Gerharda Brandesa autor słowników i podręczników do nauczania języka polskiego (na które uzyskał stypendium Rady Miejskiej), m.in. gramatyki Compendium linguae Polonicae in gratiam juventutis Dantiscanae (Kompendium języka polskiego dla korzyści młodzieży gdańskiej; 1594), łacińsko-polsko-niemieckiego leksykonu Dictionarium trilingue tripartitum ad discendum linguam Latinam, Polonicam et Germanicam accomodatum (Trójjęzyczny trójstronny słownik do nauki łaciny, polskiego i niemieckiego; 1596, uzupełnione w kolejnym, pośmiertnym wydaniu także o język grecki). Pośmiertnie (1612) ukazały się niemiecko-polskie rozmówki Viertzig Dialogi Oder Lustige Arten zu reden Von allerhand Sachen und Handeln ... (Czterdzieści dialogów lub zabawne sposoby mówienia o najróżniejszych rzeczach i działaniach...), niezwykle popularne i wielokrotnie wznawiane (22 razy, z czego w XVII wieku – 19 razy) zawierały bowiem rozmowy, jakie ówcześni prowadzili na rynku, w drodze do kościoła, w związku z weselem, bywając w łaźni miejskiej lub u krawca, chorując, spotykając się na grach i zabawach towarzyskich czy na obiedzie rodzinnym. Polskie wydanie ukazało się w 2005. Od strony samego pomysłu opierały się one na używanych w Gdańsku podręcznikach (rozmówkach) do nauki języka łacińskiego Johanna Ludovica Vivesa (wł. Juan Luis (1493–1540); Joannis Ludovici Vivis Valentini Colloquia, sive linguae Latinae exercitatio. Ex optimorum codicum cum collatione, innumeris mendis purgata) i Joachima Camerariusa st. (1500–1574), były jednak ciekawsze, bo osadzone w gdańskiej rzeczywistości. Był propagatorem znajomości języka polskiego w Gdańsku, sugerując nawet wprowadzenie go jako obowiązkowego w szkołach parafialnych.

Od 1580 w Hersfeld żonaty po raz pierwszy (imię żony nieznane), ojciec urodzonego tamże Nicolausa, od 1589 ucznia Gimnazjum Akademickiego. Po raz drugi ożenił się w 1595 z Anną, matką jego co najmniej pięciorga dzieci, ochrzczonych w kościele św. Piotra i Pawła. Córki Elisabeth (chrzest 31 III 1596), Greta (chrzest 26 V 1597), Anna Maria (chrzest 28 I 1599) i Sara (chrzest 10 I 1601) zmarły we wczesnym dzieciństwie, syn Salomon 20 IV 1627 w kościele NMP ożenił się z Elisabeth (chrzest 21 XI 1595 w kościele NMP), córką Joachima Krause i jego drugiej, poślubionej w 1584 żony Orti (Dorothea).

Zmarł podczas epidemii dżumy, pochowany 11 XI 1601 w kościele św. Piotra i Pawła. JANSZ








Bibliografia:
Czerniakowska Ewa, Volkmar Mikołaj, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, Suplement II, Gdańsk 2002, s. 297–298.
Kizik Edmund, Nicolausa Volckmara "Viertzig Dialogi" 1612. Źródło do badań nad życiem codziennym w dawnym Gdańsku, Gdańsk 2005.
Praetorius Ephraim, Dantziger-Lehrer Gedächtniβ..., Danzig und Leipzig, s. 13, 80. Rhesa Ludwig, Kurzgefaßte Nachrichten von allen seit der Reformation an den evangelischen Kirchen in Westpreuszen angestellten Predigern, Königsberg 1834, s. 61.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii