HOTEL DANZIGER HOF

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hotel Danziger Hof po otwarciu, 1898, fot. Rudolf Theodor Robert Kuhn
Hotel Danziger Hof, w głębi fragment domu towarowego braci Freymann na Targu Węglowym, około 1910
Danizger Hof, około 1930
Danziger Hof, pocztówka
Druk reklamowy hotelu Danziger Hof, około 1915
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/1/15/Danziger_Hof_Bank_Angielsko-Polski.jpeg
Danziger Hof w dzierżawie Banku Brytyjsko-Polskiego, 1930
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/3/36/Danziger_Hof_sala_główna.jpeg
Danziger Hof, sala główna, lata 30. XX wieku
Ruiny hotelu Danziger Hof widziane od strony Bramy Wyżynnej, 1945
Miejsce po byłym hotelu Danziger Hof z budynkiem LOT-u, 1977

HOTEL DANZIGER HOF, Dominikswall 6 (ul. Wały Jagiellońskie, powstała z byłych Dominikswall i Elisabethwall). Wybudowany po rozebraniu ziemnych wałów obronnych w latach 1896–1898 według planów berlińskiego architekta Karla Gausego, wykonanych przez jego firmę pod nadzorem gdańskiego mistrza budowlanego Alexandra Eduarda Feya.

Najwytworniejszy i najbardziej luksusowy hotel w Gdańsku w 1. połowie XX wieku. Pierwszym właścicielem był Heinrich Teute, były właściciel hotelu Walter’s. Hotel pierwszych gości przyjął w lipcu 1898; dysponował 120 pokojami ze 157 łóżkami, restauracją na 100 miejsc, kawiarnią, cukiernią, salą balową na 400 osób, z estradą (22,8 × 12,15 m), miał centralne ogrzewanie, oświetlenie elektryczne, windy towarowe i osobowe, pralnię oraz kuchnię. Do jego wnętrz prowadziły dwa westybule: od Dominikswall i od Targu Węglowego. Na parterze umiejscowiono salę konferencyjną (wychodzącą na obecną ul. Wały Jagiellońskie) oraz czytelnię. Pomieszczenia restauracyjne znajdowały się obok sali konferencyjnej, część dziedzińca była zajmowana wyłącznie w sezonie letnim. Na piętra prowadziły schody z białego marmuru lub stylowa winda.

Hotel gościł między innymi króla Alberta von Sachsen z małżonką, księżną Fryderykę Leopoldę von Preußen, księcia Johanna Georga von Sachsen, rosyjskiego wielkiego księcia, admirała Aleksieja Aleksandrowicza Romanowa, amerykańskiego miliardera Corneliusa Vanderbilta III (1903), cesarzową Augustę Viktorię i cesarza Wilhelma II (z okazji odsłonięcia pomnika cesarza Wilhelma I 21 IX 1903). W grudniu 1918 zatrzymał się w nim wracający do kraju Ignacy Paderewski, prowadził tu poufne rozmowy z przedstawicielami Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej w sprawie planów włączenia Gdańska w granice tworzonego niepodległego państwa polskiego (informacja przedostała się do prasy, pojawiła się w dodatku nadzwyczajnym "Danziger Neueste Nachrichten”, wywołując protest lokalnych czynników niemieckich, zob. Sporthalle, tabela: Imprezy kulturalne, polityczne, sportowe i inne, pod dniem 26 XII 1918). W okresie od 8 lutego do 6 VI 1920 urzędował w nim pierwszy (oficjalny) komisarz Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Biesiadecki. Miejsce wielu imprez gdańskiej Polonii, m.in. 24 III 1936 hucznie zorganizowanego koncertu, którym uczczono 15. rocznicę śmierci kompozytora i organizatora życia muzycznego Władysława Żeleńskiego (1837–1921), 20 XII 1936 polskie organizacje wydały tu uroczysty bankiet pożegnalny odchodzącemu z urzędu komisarza RP Kazimierzowi Papée.

W 1929 zadłużony obiekt wydzierżawił Brytyjsko–Polski Bank Handlowy (The British and Polish Trade Bank), rozważając możliwość przekształcenia go w biurowiec. W początku 1930 nabył go (za 60% wartości) Stanisław Vogel, właściciel hotelu Reichshof. Po renowacji liczył 80 pokoi ze 110 łóżkami, z łazienkami z bieżącą ciepłą i zimną wodą. Większość stylowych mebli zamówiono w firmie Oskara Olschewskiego ( przedsiębiorstwa). Na I piętrze umieszczono komfortową salę konferencyjną oraz Salę Marynarską na około 150 osób. Zniszczony w 1945, nieodbudowany, jego miejsce zajmuje obecnie częściowo budynek LOT-u.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii