BIELICKI STANISŁAW, pianista, krytyk muzyczny, pedagog

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

STANISŁAW BIELICKI (21 I 1900 Księży Młyn – Pfaffendorf, obecnie dzielnica Łodzi – 5 IV 1974 Gdańsk), pianista, pedagog, krytyk muzyczny, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Syn inżyniera mechanika Stanisława (1870–1910) i Julii z domu Mikulicz-Radeckiej (1874–1959).

Zainteresowania muzyczne wyniósł z rodzinnego domu. Matka grała na fortepianie, siostra ojca Laura Bielicka była uczennica pianisty Aleksandra Michałowskiego. W 1913, po śmierci ojca, zamieszkał z rodziną w Warszawie. Naukę gry na fortepianie kontynuował w latach 1914–1916 u Antoniego Sygietyńskiego w Warszawskim Instytucie Muzycznym. Od 1916 do 1921 pobierał prywatne lekcje gry u pianisty Zbigniewa Drzewieckiego. W 1918 został absolwentem Gimnazjum Filologicznego im. Zygmunta Wielkopolskiego w Warszawie. Po odbyciu służby wojskowej w latach 1919–1921 kontynuował studia muzyczne u Zbigniewa Drzewieckiego w Warszawskim Konserwatorium Muzycznym. Studiował jednocześnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom wirtuozowski z fortepianu uzyskał w 1926, natomiast studia prawnicze porzucił. W 1928 wyjechał do Paryża w celu dalszego doskonalenia umiejętności pianistycznych. Tam też rozpoczął własną działalność koncertową.

Po powrocie w 1929 do Polski i zawarciu związku małżeńskiego przeniósł się do Katowic, gdzie do 1939 prowadził klasę fortepianu w Śląskim Konserwatorium Muzycznym. W miesiącach letnich 1931 i 1932 brał udział w pianistycznych kursach mistrzowskich u Ignacego Paderewskiego w Riond Bosson pod Morges (Szwajcaria). Podczas II wojny światowej mieszkał w Skierniewicach, gdzie udzielał prywatnych lekcji gry na fortepianie, w miarę możliwości kontynuował działalność popularyzatorską i organizował koncerty, zwłaszcza ze swoim udziałem. Występował podczas tajnych koncertów także w Warszawie. Był członkiem podziemnej organizacji „Miecz i Pług” (1940–1942) oraz wywiadowcą III Dywizji Korpusu Służby Bezpieczeństwa Armii Krajowej (AK) (1942–1945). M.in. dla organizacji „Miecz i Pług” komponował pieśni patriotyczne (np. Hymn i Marsz).

W Gdańsku od 15 V 1945, zamieszkał w domu przy ul. Mściwoja II. 1 VIII 1945 ze Skierniewic przyjechała jego żona z dziećmi. Już 18 VI 1945 wystąpił (obok śpiewaczki Barbary Iglikowskiej i śpiewaków Stanisława Pendo oraz Zbigniewa Platta) na pierwszym powojennym koncercie gdańskim, wykonał utwory Fryderyka Chopina. Pracował jako kustosz w Muzeum Miejskim, do jego głównych obowiązków należało poszukiwanie zaginionych eksponatów, zabezpieczanie gmachu i zachowanych zbiorów. Jednocześnie współorganizował powojenne gdańskie szkolnictwo muzyczne. Stanął na czele powołanego przez Władysława Walentynowicza Gdańskiego Instytutu Muzycznego z siedzibą w Sopocie przy ul. Westerplatte 16 (zob. Zespół Szkół Muzycznych, Muzyka. Po 1945), również w nim uczył. Przyczynił się do powstania Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (PWSM) w Sopocie (następnie w Gdańsku), w której w latach 1948–1973 prowadził klasę fortepianu. Uczył także w średnich szkołach muzycznych w Gdyni-Orłowie, Sopocie i Gdańsku-Wrzeszczu.

Prowadził szeroko zakrojoną działalność popularyzatorską, szerzył wiedzę głównie o polskiej kulturze muzycznej jako prelegent oraz wykonawca, udzielał się w popularyzatorskich akademiach, wieczorach muzycznych, audycjach szkolnych, wszelkich wydarzeniach o charakterze artystycznym organizowanych przez stowarzyszenia społeczno-kulturalne, dając pianistyczne recitale (zwłaszcza z muzyką polską w programach). Uprawiał krytykę muzyczną pisząc do kwartalnika „Muzyka Polska” pod pseudonimem Herbert Krzok, publikował także w „Śląskich Wiadomościach Muzycznych” oraz w „Dzienniku Bałtyckim”. Występował z recitalami fortepianowymi na estradach Wybrzeża, Olsztyna, Szczecina i Bydgoszczy. Uchodził za świetnego interpretatora muzyki Fryderyka Chopina. Od 1965 na emeryturze, nadal prowadził zajęcia w PWSM.

Interesował się malarstwem i rysunkiem oraz wybranymi zagadnieniami z zakresu historii polskiej, zwłaszcza od czasów stanisławowskich do powstania listopadowego, heraldyką i filatelistyką. Zachowały się projekty ekslibrisów jego autorstwa. Odznaczony został Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari oraz Medalem Wojska. Żonaty był z Magdaleną z domu Zaleską (1 XI 1903 – 27 IV 1974). Ojciec Włodzimierza Wowo Bielickiego i Elżbiety Sokolnickiej, pianistki, nauczycielki gry na fortepianie w trójmiejskich szkołach muzycznych. Pochowany wraz z żoną na Cmentarzu Komunalnym w Gdańsku-Oliwie. NJ









Bibliografia:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku 1947–1997. Księga Jubileuszowa, red. Janusz Krassowski, Gdańsk 1997, s. 139.
Bielicki Stanisław, w: Leksykon polskich muzyków pedagogów urodzonych po 31 grudnia 1870 roku, red. Katarzyna Janczewska-Sołomko, Kraków 2008, s. 23.
Dybowski Stanisław, Słownik pianistów polskich, Warszawa 2003, s. 75–78.
Krassowski Janusz, Stanisław Bielicki 1900–1974, „Ruch Muzyczny” 1979, nr 15, s. 18–19.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii