KUNSZT WODNY, Instytut Kultury Miejskiej
< Poprzednie | Następne > |
„KUNSZ WODNY” , od 2023 siedziba Instytutu Kultury Miejskiej (IKM), Targ Rakowy 11. Powstał w miejscu historycznego obiektu hydrotechnicznego, Kunsztu Wodnego (Wasserkunstu). Koncepcja wzniesienia obiektu pojawiła się przy realizacji inwestycji związanej z budową centrum handlowego „Forum Gdańsk”. W 2012 inwestor galerii handlowej „Multi Development” wraz z Urzędem Miasta Gdańska ogłosili konkurs na projekt budynku o nazwie „Kunszt Wodny”. Zwyciężyła koncepcja Studia Architektonicznego „Kwadrat” (m.in. projektanta budynku Muzeum II Wojny Światowej).
Założenie projektu „Kunszt Wodny” stanowił budynek składający się z dwóch brył, umiejscowionych na przeciwległych brzegach Kanału Raduni. Wewnątrz zaproponowano przestrzeń na kawiarnię i bistro, punkt informacji kulturalnej, księgarnię, sale warsztatowe wyposażone w multimedia, salę spotkań, i salę audytoryjną mającą funkcję koncertowej i kinowej. Obiekt budowano w latach 2016–2019, do 2023 trwały procedury formalno-prawne oraz aranżacja i wyposażenie wnętrz. Generalnym wykonawcą była firma „Skanska”. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 4300 m². Gospodarzem obiektu został IKM, który przeniósł tu swoja siedzibę z Długiego Targu 39/40. Uroczyste otwarcie nowej siedziby IKM miało miejsce w dniach 22–24 IX 2023.
W budynku „Kunsztu Wodnego” IKM realizuje projekty zgodne ze swoimi celami statutowymi: spotkania literackie, o tematyce miejskiej i historycznej, wydarzenia artystyczne, koncerty, pokazy filmowe połączone z prelekcjami, działania edukacyjne dla dzieci. Odbywają się tu flagowe festiwale instytucji, m.in. „Europejski Poeta Wolności”, Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”, Festiwal Schopenhauera.
„Kunszt Wodny” dysponuje strefą coworkingową, salami szkoleniowo-warsztatowymi, punktem gastronomicznym, księgarnią, Punktem Informacji Kulturalnej oraz salą audytoryjną na około 200 miejsc siedzących, z funkcją kina i koncertów. Sala ta w chwili oddania była jedną z trzech w Polsce, które wyposażono w immersyjny system dźwięku. Flagowym miejscem w „Kunszcie Wodnym” jest biletowana sala z makietą – modelem fragmentu gdańskiego Śródmieścia. Wykonana jest w skali 1:500 techniką druku 3D, o dużym stopniu szczegółowości. Cała instalacja zajmuje powierzchnię 50,84 m², na której znajduje się 700 elementów. Twórcami makiety była firma MAE „Multimedia Art&Education” oraz „Rapid Crafting”, odpowiedzialna w projekcie za wydruk 3D. Makieta łącząca model 3D z elementami multimedialnymi w chwili oddania była największą tego typu realizacją w Polsce.
W sali makiety znajduje się także model mechatroniczny dawnego obiektu hydrotechnicznego, jakim był Wasserkunst. Na ścianie zaprezentowano mapę współczesnego zasięgu administracyjnego Gdańska, z podziałem na dzielnice. Na posadzce, w formie tzw. szwarcplanu, rozrysowano została kontynuacja planu miasta przedstawionego na makiecie. Dookoła makiety znajdują się ekrany dotykowe, w których zawarto dodatkowe informacje historyczne w formie interaktywnej. Teksty udostępniono w języku polskim, angielskim i niemieckim. Kilkuletni projekt realizacji sali koordynował Referat Planów i Marketingu w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska. Wokół makiety pracownicy IKM stworzyli program edukacyjny, skierowany do wszystkich grup wiekowych zainteresowanych historią, architekturą i urbanistyką Gdańska.
Bibliografia:
Materiały i informacje Marty Bańskiej, rzeczniczki prasowej i kierowniczki Działu Promocji w Instytucie Kultury Miejskiej do 2024.
Grzenkowska K., Kunszt Wodny w Gdańsku. Dwie umowy, które pozwolą dokończyć i wyposażyć obiekt, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Srodmiescie-Czas-wyposazyc-Kunszt-Wodny,a,236904.
Makieta w Kunszcie Wodnym, https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/biuro-architekta-miasta/makieta.
Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej. Co można znaleźć w Kunszcie Wodnym? https://ikm.gda.pl/2023/07/31/nowa-siedziba-instytutu-kultury-miejskiej-co-bedzie-mozna-znalezc-w-kunszcie-wodnym/.