REIS VICTOR van der, ordynator w Szpitalu Miejskim

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

VICTOR van der REIS (14 V 1889 Neuenhaus, Dolna Saksonia – 23 XII 1957 São Paulo, Brazylia), lekarz, gastrolog, ordynator w Szpitalu Miejskim w Gdańsku–Wrzeszczu. Syn żydowskiego kupca pochodzenia holenderskiego Juliusa i Sophie z domu Schonberg. Maturę uzyskał w gimnazjum w Osnabrücku (1909), medycynę studiował na uniwersytetach w Würzburgu i w 1911 w Lipsku. W 1914 w Monachium zdał państwowy egzamin doktorski z zakresu medycyny. Brał udział jako lekarz w I wojnie światowej i był dwukrotnie ranny. Po wojnie pracował jako asystent, następnie ordynator szpitala w Berlinie–Lichterfelde. Od stycznia 1919 asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych szpitala uniwersyteckiego w Greifswaldzie (Gryfii), gdzie zajmował się przede wszystkim bakteriologicznym badaniem flory jelitowej. W 1922 habilitował się na podstawie pracy Der Antagonismus zwischen Coli- und Diphteriebacillen und der Versuch einer praktischen Nutzanwendung (Antagonizm pomiędzy bakteriami coli i dyfterytu oraz próba wykorzystania tego w praktyce). W 1926, wraz z astrooptykiem Bernhardem Schmidtem, skonstruował i opatentował nowy, giętki gastroskop. W trakcie pracy w Greifswaldzie opracował podstawy żołądkowo–jelitowej mikroekologii człowieka. Od 1928 profesor nadzwyczajny (uczelniany).

Od 1928 był ordynatorem kliniki chorób wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Gdańsku–Wrzeszczu, na zasadzie urlopowania przez uniwersytet w Greifswaldzie (jako nauczyciel akademicki delegowany za granicą). W 1932 pozwolenie to zostało cofnięte. Szykanowany jako Żyd i aktywny członek gdańskiej katolickiej partii Centrum (Zentrumspartei; na katolicyzm przeszedł pod wpływem żony około 1920). Po dojściu w Gdańsku do władzy NSDAP, w 1935 zwolniony ze stanowiska ordynatora ze względu na pochodzenie. Otrzymał jedynie czasowe zezwolenie na prowadzenie praktyki prywatnej, od stycznia 1939 cofnięte. Poinformowany o grożącym mu aresztowaniu przez Gestapo, przeniósł się z rodziną do Polski, do Pelplina, gdzie nadal prowadził działalność lekarską.

Po 1 IX 1939 aresztowany przez Gestapo, osadzony w obozie przejściowym dla Polaków w Nowym Porcie. Przed wysłaniem do obozu w Stutthofie uratowali go prawdopodobnie jego niemieccy koledzy partyjni. Poprzez Włochy przy pomocy katolickich władz kościelnych wyjechał do Brazylii, gdzie zamieszkał i pracował w służbie zdrowia, wznowił swoją działalność zawodową i naukową, otrzymując pracę na Uniwersytecie Martiusa-Stadena w São Paulo, zajmując się gastrologią i farmakologią.

Od 3 XII 1918, po ślubie w Düsseldorfie, żonaty był z lekarką Margarette Ernst, jedną z pierwszych lekarek w Niemczech, które uzyskały tytuł doktora medycyny (maj 1920 w Bonn). Ojciec Ernsta (ur. 1922 Greifswald), Annemarie (ur. 1925 Greifswald) oraz Dierka (ur. 1928 Gdańsk). Po jego aresztowaniu we wrześniu 1939 żonie wraz z dziecmi, po skonfiskowaniu mienia, pozwolono w kwietniu 1940 wyjechać do rodziny w Düsseldorfie, gdzie pozostali do końca wojny, a 8 III 1941 formalnie anulowano ich małżeństwo. W sierpniu 1947 żona dołączyła do niego w Brazylii, w czerwcu 1955 odbył się w Düsseldorfie ich powtórny ślub.

Pochowany na cmentarzu Cemerito do Araca w São Paulo. Po jego śmierci wdowa zamieszkała u syna Dierka w Kolumbii, a gdy ten przeniósł się do Meksyku, przeprowadziła się do syna Ernsta, zamieszkałego we Freiburgu, gdzie zmarła 26 VI 1966. MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii