SZLAKI KAJAKOWE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/b/b7/Przystań_Żabi_Kruk_2014.jpg
Przystań Żabi Kruk, z prawej ruiny Baszty pod Zrębem, 2014
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/e/ef/Przytań_Tamka.jpg
Przystań Tama, widoczna specjalna półka dla kaajków, 2022
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/d/d9/Przystań_Na_Szańcach.jpg
Przystań Na Szańcach, oddana do użytku 2024
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/b/ba/Kajaki_na_Starej_Motławie.jpg
Kajaki na Starej Motławie, 2019

SZLAKI KAJAKOWE. Obszar Gdańska pokryty jest gęstą siecią rzek, spośród których część daje możliwość uprawiania turystyki kajakowej i poznawanie miasta – jego zabytków, portowych i stoczniowych nabrzeży oraz przyrody – z perspektywy kajaka. Na rzekach tych wytyczono oznakowane szlaki, uruchomiono przystanie kajakowe z możliwością wypożyczenia sprzętu oraz zbudowano pozostałą infrastrukturę kajakową.

Znaczący rozwój i modernizacja gdańskich szlaków kajakowych nastąpiła od 2017 w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe” realizowanego w zakresie Regionalnego Programu Strategicznego na lata 2014–2020 z inspiracji samorządu województwa pomorskiego. Celem przedsięwzięcia było głównie udostępnienie szlaków wodnych dla kajakarzy i rozbudowa oraz poprawa standardu istniejącej turystycznej infrastruktury kajakowej. Na wewnętrznych wodach Gdańska w ramach projektu zagospodarowany został Szlak Motławy i Martwej Wisły, składający się z odnóg i kanałów Motławy w zabytkowym centrum Opływu Motławy oraz fragmentu Martwej Wisły. Sieć tras kajakowych uzupełnia łączący się z nimi Szlak Raduni, będącej lewym dopływem Motławy.

Szlak rzeki Motławy. Rzeka Motława liczy 68 km długości, długość wytyczonego szlaku kajakowego z Wróblewa do Gdańska wynosi 15 km. Szlak jest łatwy, a z uwagi na słaby nurt można go pokonywać w obu kierunkach. Początkowo szlak kajakowy przebiega poza granicami Gdańska. Zagospodarowana trasa kajakowa rozpoczyna się w Suchym Dębie (pierwsza przystań kajakowa na szlaku), biegnie przez rolnicze tereny Żuław Gdańskich w otoczeniu wałów przeciwpowodziowych przez miejscowości Grabiny-Zameczek (ujście rzeki Kłodawy oraz pozostałość warowni krzyżackiej), Wróblewo (przystań kajakowa i zabytkowy, szachulcowy kościół), Lędowo, Wiślinę, Mokry Dwór, Dziewięć Włók do Krępca (również z zagospodarowanymi przystaniami kajakowymi). Za Krępcem, przed mostem południowej obwodnicy Gdańska, po lewej stronie do Motławy uchodzi rzeka Radunia i kanał Czarnej Łachy.

Motława wpływa w granice administracyjne miasta Gdańska w dzielnicy Olszynka, następnie szlak kajakowy prowadzi do zabytkowej Kamiennej Śluzy, z wrotami przeciwpowodziowymi, które otwierają się i zamykają w zależności od poziomu wody i kierunku wiatru. Przy zamkniętych wrotach korzysta się z urządzonej z prawej strony rzeki tzw. przenoski (już na Opływie Motławy). Za śluzą znajduje się przystań kajakowa Kamienna Grodza. Dalszy fragment Motławy wchodzi w skład wewnętrznych wód Gdańska jako Gdański Szlak Kajakowy (Wielka i Mała Pętla Gdańska), obejmujący Motławę, rozgałęzioną na Starą i Nową Motławę, połączone Kanałem Południowym, Kanał na Stępce, Martwą Wisłę oraz Opływ Motławy. Szlaki obu pętli kajakowych, których łączna długość wynosi ponad 12 km, z uwagi na brak nurtu można pokonywać w obu kierunkach. Stara Motława płynie wzdłuż Starego Przedmieścia i Głównego Miasta. Po opłynięciu Spichlerzy (Wyspy Spichrzów), Stara i Nowa Motława łączą się. Wcześniej od Nowej Motławy oddziela się Kanał na Stępce, który poniżej Ołowianki łączy się z głównym nurtem Motławy i wspólnie wpadają do Martwej Wisły koło Polskiego Haka.

Opływ Motławy to fragment fosy miejskiej z XVII wieku, zasilanej wodami Motławy, od Śluzy Kamiennej do ujścia do Martwej Wisły. Trasa kajakowa o małym stopniu trudności i długości 8 km wiedzie wzdłuż ciągu fortyfikacji bastionowych od Kamiennej Grodzy do Mostu Siennickiego. Szlak prowadzi przez tereny zielone i zabudowania Dolnego Miasta oraz przez Wrota Żuławskie – śluzę przeciwpowodziową przy ul. Elbląskiej, a kończy się za ujściem Opływu do Martwej Wisły.

Mała Pętla Gdańska, trasa o długości 4,6 km, prowadzi od przystani Żabi Kruk, przez Starą Motławę, połączone wody Motławy, zawraca za wyspą Ołowianką przez Kanał na Stępce, Nową Motławę i Kanał Południowy z powrotem do przystani na Żabim Kruku. Trasa wiedzie przez najcenniejsze kulturowo miejsca i zabytki ( Długiego Pobrzeża z Żurawiem, Ołowiankę z Polską Filharmonią Bałtycką), wymaga jednak zachowania dużej ostrożności z uwagi na duży ruch statków wycieczkowych, jachtów, łodzi i innych jednostek.

Wielka Pętla Gdańska, trasa o długości 9,5 km prowadzi z przystani Żabi Kruk przez Starą Motławę, Motławę, mija przystań kajakową na ul. Wiosny Ludów, Polski Hak, fragment Martwej Wisły, Opływ Motławy i powraca Nową Motławą do przystani Żabi Kruk.

Szlak kajakowy Martwej Wisły, części zachodniej odnogi Wisły-Leniwki, od Polskiego Haka w Gdańsku do śluzy w Przegalinie liczy w całości 20 km, a ze względu na słaby nurt można go pokonywać w obydwie strony. Odcinek jest nieuciążliwy (brak przenosek), ale może być niebezpieczny z uwagi na duży ruch statków, falowanie i polecany jest raczej doświadczonym kajakarzom. Rzeka na szlaku jest bardzo szeroka (150–500 m), z miejscowymi rozlewiskami. Trasa rozpoczyna się przy Polskim Haku (przy ujściu Motławy do Martwej Wisły), wiedzie przez tereny stoczniowe, mija po lewej stronie niedostępny dla kajaków Kanał Kaszubski z drogą żeglugową w kierunku Wisłoujścia i Westerplatte, a następnie Most Siennicki oraz ujście Opływu Motławy. Szlak wodny prowadzi pod mostem kolejowym i drogowym, wantowym Mostem III Tysiąclecia im. Jana Pawła II, obok przystani kajakowej Tamka, przystani żeglarskich, stoczni jachtowych i terenów Rafinerii Gdańskiej. Za Górkami Zachodnimi trasa mija odejście Wisły Śmiałej do Bałtyku, Sobieszewo ze zwodzonym mostem im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski i przystanią kajakową w ujściu Kanału Młynówka, przystań żeglarską Wiślinka oraz przystań kajakową w Trzcińsku. Szlak biegnie wzdłuż wałów przeciwpowodziowych w kierunku końca trasy: śluzy w Przegalinie, za którą płynie już Wisła.

Dodatkowe warianty szlaku Martwej Wisły to: 1/ Wisła Śmiała (2,5 km) – od Górek Wschodnich do Zatoki Gdańskiej. Wymaga ostrożności i doświadczenia z uwagi na głębokość, nurt, falowanie, ruch jachtów i statków. Na trasie przystanie jachtowe, kajakowa Górki Zachodnie, kamienna grobla oddzielająca rozlewisko rezerwatu Ptasi Raj; 2/ Trasa od Przegaliny do Błotnika (2,5 km), ślepa odnoga zakończona przystanią kajakową w Błotniku.

Szlak Raduni. Szlak kajakowy rzeki Raduni długości 77 km biegnie przez kilkanaście jezior, podzielony na kilka zróżnicowanych odcinków. Końcowy odcinek szlaku o długości 19 km prowadzi od Straszyna do Krępca na Żuławach Gdańskich, gdzie łączy się ze szlakiem rzeki Motławy. Jest to szlak o małej trudności i spokojnym nurcie, ale uciążliwy z uwagi na liczne przenoski przy zabytkowych elektrowniach wodnych. Przebieg trasy: zbiornik elektrowni Straszyn – leśny odcinek do elektrowni Prędzieszyn (przenoska) – przystań kajakowa Straszyn za mostem przy drodze wojewódzką 222 – rozlewisko rzeki i elektrownia Kuźnice (przenoska) – uregulowane koryto i zbiornik Juszkowo z przystanią kajakową – elektrownia Juszkowo (przenoska) – odejście kanału Raduni (niedostępny dla kajakarzy) – Park Kulturowy Faktoria (przystań kajakowa, elektrownia i przenoska) – Pruszcz Gdański (próg wodny, przenoska) – Gdańsk-Święty Wojciech – Gdańsk-Lipce – ujście do Motławy w okolicach Krępca (z przystanią kajakową). MDK

Kluby kajakowe, wypożyczalnie sprzętu i organizatorzy spływów, stan 2024
Nazwa Adres
Klub Wodny Żabi Kruk ul. Żabi Kruk 15, 80-822 Gdańsk
SKK Morzkulc ul. Do Studzienki 34A, 80-222 Gdańsk
UKS Motława ul. Śluza 6, 80-770 Gdańsk
Stowarzyszenie Kajakowe „Wodniak” ul. Na Ostrowiu 1, 80-958 Gdańsk
MRKS Gdańsk ul. Załogowa 1, 80-557 Gdańsk
„Kajakiem po Gdańsku", wypożyczalnia kajaków ul. Żabi Kruk 15, 80-822 Gdańsk
Centrum kajakowe "Gdańsk z kajaka" ul. Dokowa 1 (Przystań Cesarska), 80-863 Gdańsk
„Kajaki 3miasto” ul. Szafarnia 11, 80-755 Gdańsk
„Wyspa kajaki” ul. Narcyzowa 42, 80-690 Gdańsk
„Aktywnie na Wyspie”, wypożyczalnia kajaków ul. Nadwiślańska 139, 80-680 Gdańsk
Magdalena Maniak
Przystanie kajakowe, stan 2024
Rzeka Miejscowość/ulica Obiekt Okres działania i dostępne usługi
Motława Wróblewo, gm. Suchy Dąb przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, ławki piknikowe, parking
Motława Lędowo, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, parking, toaleta (w sezonie)
Motława Wiślina, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, parking, toaleta (w sezonie)
Motława Mokry Dwór, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, parking, toaleta (w sezonie)
Motława Dziewięć Włók, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, parking, toaleta (w sezonie)
Motława Krępiec, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, miejsce na ognisko, parking, toaleta (w sezonie)
Motława (Stara Motława) ul. Żabi Kruk, Gdańsk przystań kajakowa i żeglarska klub kajakowy, wypożyczalnia sprzętu kajakowego, urządzone miejsce do wodowania kajaków, zaplecze sanitarne i socjalne, parking
Opływ Motławy Kamienna Śluza (Grodza), Gdańsk przystań kajakowa i przenoska pomost, wiaty i ławki piknikowe, miejsca do grillowania, stojaki na rowery
Opływ Motławy Na Szańcach, Gdańsk przystań kajakowa z polem biwakowym pomost pływający, wiata i stoły piknikowe, miejsce na ognisko, suszarka na kajaki
Motława ul. Wiosny Ludów, Gdańsk przystań kajakowa pomost pływajacy
Martwa Wisła Kanał Młynówka, Gdańsk-Sobieszewo przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, wiata piknikowa, miejsca do grillowania, suszarki i stojaki na kajaki, parking
Wisła Śmiała Górki Zachodnie przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, miejsce do grillowania, ławki piknikowe, suszarki i stojaki na kajaki, parking
Martwa Wisła Tamka, Gdańsk-Stogi przystań żeglarska i kajakowa pomost do wodowania,

suszarki i stojaki na kajaki, zaplecze sanitarne, socjalne i hotelowe

Martwa Wisła Trzcinisko, gm. Cedry Wielkie przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, stojak na kajaki, miejsce na grill/ognisko, wiata piknikowa, parking.
Martwa Wisła Błotnik, gm. Cedry Wielkie przystań kajakowa pomost do wodowania kajaków, zaplecze sanitarne, socjalne, noclegowe, miejsce na grill/ ognisko, wiata piknikowa, parking, wypożyczalnia sprzętu
Radunia Straszyn, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa sezonowa maj–wrzesień, suszarka na kajaki, wiata piknikowa, parking, miejsce do wodowania kajaków, toaleta
Radunia Juszkowo, gm. Pruszcz Gdański przystań kajakowa sezonowa maj–wrzesień, miejsce na grill/ognisko, wiata piknikowa, parking, miejsce do wodowania kajaków, toaleta, wypożyczalnia sprzętu kajakowego, plac zabaw
Radunia Pruszcz Gdański, koło Faktorii przystań kajakowa całoroczna, suszarka na kajaki, miejsce do wodowania kajaków
Magdalena Maniak
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii