WILPERT FRIEDRICH von, dziennikarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

FRIEDRICH von WILPERT (29 VII 1893 Siuxt (Kurlandia, obecnie Džūkste (Łotwa)) – 14 X 1990 Bonn Bad Godesberg), dziennikarz. Syn miejscowego pastora. W czasie rewolucji 1905 rodzina schroniła się w Malborku. W 1914 absolwent tamtejszego gimnazjum humanistycznego, przez semestr studiował filozofię, teologię i językoznawstwo na uniwersytecie w Erlangen. Żołnierz I wojny światowej, w stopniu rotmistrza oddelegowany do oddziału prasowego Obszaru Głównodowodzącego Wschodu (Oberbefehlshaber Ost). Po wojnie w Berlinie, pracował dla Łotewskiej Agencji Telegraficznej i przez sześć semestrów studiował gospodarkę narodową na tamtejszym uniwersytecie.

W Gdańsku od 1920 do (prawdopodobnie) 1942 redaktor „Danziger Neueste Nachrichten”; zajmował się sprawami regionalnymi i polityką zagraniczną, przez jakiś czas prowadził dział gospodarczy. Wielokrotny korespondent w Europie Zachodniej, na zlecenie Senatu II Wolnego Miasta Gdańska relacjonował posiedzenia Ligi Narodów w Genewie. Długoletni przewodniczący „Verband der Danziger Presse”. W 1931 współzałożyciel gdańskiego Rotary Club i jego pierwszy sekretarz. W maju 1933 wstąpił do NSDAP.

Podczas II wojny światowej wydawca pisma dla żołnierzy „Soldat im Weichselland”. W 1943 powołany do wojska, jako ordynans w stopniu oficerskim ranny w 1945 w czasie walk na Pomorzu zbiegł przed Armią Czerwoną z lazaretu. Po wojnie we Flensburgu. Objęty postępowaniem denazyfikacyjnym bez powodzenia ubiegał się o stanowiska redaktora naczelnego w „Kieler Nachrichten” i „Deutsche Volkszeitung” w Celle. Dzięki pomocy znajomego z Gdańska, który został sekretarzem w nowo utworzonym Federalnym Ministerstwie do spraw Wypędzonych (Bundesvertriebenenministerium), został kierownikiem biura prasowego ministra Hansa Lukaschka (1949). Odszedł tuż przed końcem kadencji (1953) z powodu nieakceptowania jego wypowiedzi w sprawie polityki wschodniej przez kanclerza Adenauera. Pracował jako referent pomocniczy w Federalnym Biurze Statystycznym, publikował między innymi artykuły na temat granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Od 1959 na emeryturze. Był jednym z publicystów głoszących współodpowiedzialność Niemców za holocaust, współautor serialu telewizyjnego Holocaust. Die Geschichte der Familie Weiss, wyświetlonego w styczniu 1979.

Po wojnie kontynuował także współpracę z Rotary International, współtworząc pierwszy (1950), drugi (1961/1962) i trzeci (1965) klub w Bonn, w kadencji 1954/1955 prezydent, przez dwie 1957/1958 i 1958/1959 – gubernator, od 1967/1968 członek honorowy. Autor wspomnień Einer in fünf Zeitaltern. Meilensteine an einem wechselvollen Lebenswege (1977) oraz między innymi publikacji Rotary in Deutschland (1962). MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii