WIZYTA PREMIERA HOLANDII ANDREASA ANTONIUSA MARII VAN AGT W GDAŃSKU, 1979

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA PREMIERA HOLANDII ANDREASA ANTONIUSA MARII (DRIES) VAN AGT W GDAŃSKU (ur. 2 II 1931 Geldrop, Holandia) prawnika, doktora prawa, nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie w Nijmegen, dyplomaty, parlamentarzysty, czołowego działacza KVP (Katolickiej Partii Ludowej) i CDA (Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego) oraz przywódcy politycznego CDA od 1976, wicepremiera Holandii w latach 1973–1977, ministra sprawiedliwości Holandii w latach 1971–1977 i premiera Holandii w latach 1977–1982. Przybył do Polski 19 IX 1979 na zaproszenie prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza. Towarzyszyli mu małżonka Eugenie J. Th. van Agt i minister spraw zagranicznych Holandii Christoph A. van der Klaauw. Na warszawskim lotnisku Okęcie delegację powitał premier Piotr Jaroszewicz z małżonką Alicją. W uroczystościach powitalnych wzięli udział również wicepremier Kazimierz Secomski oraz minister spraw zagranicznych Emil Wojtaszek i minister rolnictwa Leon Kłonica.

W trzecim dniu wizyty w Polsce premier Holandii udał się w podróż po kraju. Odwiedził między innymi Katowice, Kraków, tereny byłych hitlerowskich obozów śmierci w Oświęcimiu i Brzezince. W podróży premierowi towarzyszyli: wicepremier Kazimierz Secomski i wiceminister spraw zagranicznych Józef Czyrek, a także ambasadorzy obu krajów: Alojzy Bartoszek i Everhardus J. Korthals Altes.

W ostatnim, czwartym dniu wizyty w Polsce, 22 IX 1979, premier Holandii odwiedził Wybrzeże. Do Gdańska przyleciał z Krakowa. Na lotnisku w Rębiechowie powitany został między innymi przez I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku Tadeusza Fiszbacha, wojewodę gdańskiego Jerzego Kołodziejskiego oraz ich małżonki. Obecni byli również przedstawiciele władz Gdyni z I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR Władysławem Porzyckim i prezydentem Janem Krzeczkowskim. Podczas oficjalnego przywitania na lotnisku delegacje holenderska i polska otrzymały kwiaty od harcerzy. Z lotniska udano się do Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Następnie delegacja holenderska na pokładzie wodolotu „Poryw” Żeglugi Gdańskiej popłynęła do Gdańska. Po drodze oglądano od strony morza Port Północny i Westerplatte. Na nabrzeżu Motławy, przy Zielonej Bramie, gości powitał prezydenta Gdańska Jerzy Młynarczyk. Podczas przechadzki przez Długi Targ zapoznano przybyłych z historią miasta, w Ratuszu Głównego Miasta zwiedzili ekspozycję poświęconą odbudowie Gdańska po II wojnie światowej. Premier Holandii wyraził swoje uznanie wpisem do księgi pamiątkowej: „Odwiedzając to sławne miasto, zrekonstruowane w sposób godny podziwu, uświadamiam sobie raz jeszcze, że polski naród żyć będzie wiecznie”. W imieniu władz miejskich, prezydent Jerzy Młynarczyk przekazał premierowi medale pamiątkowe Gdańska.

Goście i gospodarze przeszli następnie ul. Długą do Złotej Bramy, skąd udali się do Gdańska–Oliwy i w kościele (katedrze) Trójcy Świętej wysłuchali koncertu organowego. Po obiedzie wydanym przez Tadeusza Fiszbacha, w godzinach popołudniowych delegacja holenderska z lotniska w Rębiechowie specjalnym samolotem odleciała do Amsterdamu.

Wizyta premiera Holandii w Polsce była przejawem rozwijających się ówcześnie stosunków między obu państwami, postrzegano ją też jako część międzynarodowej współpracy dla sprawy umocnienia odprężenia i pokoju. Podczas niej omówiono wzajemne stosunki na płaszczyznach: politycznej, gospodarczej, naukowo-technicznej, kulturalnej, a także związanej z bezpośrednimi kontaktami obywateli obu krajów. Ponadto podpisano porozumienie w sprawie wieloletnich dostaw węgla energetycznego, powiązanymi z długoterminowym kredytowaniem finansowym. AKP PP










Bibliografia:
Dziś premier Holandii przybywa z wizytą do Polski, „Głos Wybrzeża”, nr 211 (9713), 19 IX 1979, s. 1.
Edward Gierek przyjął premiera Andreasa A. M. van Agta. Podpisanie dokumentów polsko-holenderskich. Konferencja prasowa premiera Holandii, „Głos Wybrzeża”, nr 213 (9715), 21 IX 1979, s. 1.
grad, Premier Holandii Andreas A. M. van Agt gości na Wybrzeżu gdańskim, „Wieczór Wybrzeża”, nr 213 (7056), 22–23 IX 1979, s. 1.
JAF, Premier Holandii Andreas A. M. van Agt opuścił Polskę. Wybrzeże gdańskie ostatnim etapem podróży, „Dziennik Bałtycki”, nr 215 (10855), 24 IX 1979, s. 1–2.
K.M., Premier Holandii przebywał w Trójmieście, „Głos Wybrzeża”, nr 215 (9717), 24 IX 1979, s. 1–2.
Premier Holandii w podróży po Polsce, „Dziennik Bałtycki”, nr 214 (10854), 22–23 IX 1979, s. 1.
Urbański Wacław, Polska-Holandia. Współpraca z perspektywą, „Trybuna Ludu”, nr 220 (10922), 19 IX 2022, s. 1–2.
Zakończenie rozmów polsko-holenderskich. Wizyta premiera Holandii w PRL, „Dziennik Bałtycki”, nr 213 (10853), 21 IX 1979, s. 1–2.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii