WIZYTA PREMIERA SZWECJI TAGE FRITIOFA ERLANDERA W GDAŃSKU, 1967

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /home/fundacjagdansk/domains/fundacjagdanska.hostingsdc.pl/public_html/images/f/f3/Tage_Fritiof_Erlander,_lata_40._XX_wieku.jpg
Tage Fritiof Erlander, premier Szwecji, lata 40. XX wieku

WIZYTA PREMIERA SZWECJI TAGE FRITIOFA ERLANDERA W GDAŃSKU (13 VI 1901 Ransӓter, prowincja Vermland, Szwecja – 21 VI 1985 Huddinge koło Sztokholmu, Szwecja) matematyka, ekonomisty, polityka, doktora filozofii (od 1928), od 1933 posła w izbie niższej parlamentu szwedzkiego z ramienia partii socjaldemokratycznej, od 1934 eksperta do spraw rynku pracy w Ministerstwie Finansów Szwecji, od 1938 podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Socjalnych Szwecji, deputowanego do parlamentu szwedzkiego w latach 1933–1975, ministra bez teki w latach 1944–1945, ministra oświaty Szwecji w latach 1945–1946, premiera Szwecji w latach 1946–1969, członka Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, oraz jego przewodniczącego w latach 1948–1969.

Premier Szwecji z małżonką Ainą Andersson przybył do Polski z oficjalną wizytą 23 XI 1967 na zaproszenie prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrnakiewicza. Była to pierwsza wizyta szefa rządu szwedzkiego w Polsce po II wojnie światowej. Premierowi towarzyszyli: podsekretarz stanu w urzędzie premiera Ingvar Carisson, dyrektor do spraw międzynarodowej wymiany handlowej i gospodarczej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Goeran Ryding, doradca w tymże Ministerstwie i poseł do parlamentu Kaj Bjoerk, naczelnik Wydziału Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gustav Ekholm oraz I sekretarz w urzędzie premiera Olle Svenning. W trakcie dwudniowej wizyty delegacja szwedzka odwiedziła Warszawę, obozy zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, Kraków oraz Gdańsk. Szwedzkiej delegacji ze strony polskiej towarzyszyli między innymi wiceprezes Rady Ministrów Franciszek Waniołka z małżonką, wiceminister spraw zagranicznych Marian Naszkowski, polski ambasador w Szwecji Michał Kajzer oraz ambasador Szwecji w Polsce Erik Kronvall. Podczas wizyty w Krakowie obecny był również prezes Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz.

Z Krakowa 25 XI 1967 wieczorem premier Erlander udał się specjalnym pociągiem do Gdańska, gdzie zjawił się nazajutrz około godziny 9.00. W tej części podróży towarzyszyli mu: wiceprezes Rady Ministrów Franciszek Waniołka z małżonką, wiceminister Spraw Zagranicznych Marian Naszkowski. Gości na gdańskim Dworcu Główny powitali: przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (WRN) Piotr Stolarek, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej (MRN) Tadeusz Bejm, członkowie Prezydium WRN i korpus konsularny akredytowany na Wybrzeżu Gdańskim. W kolumnie samochodów z honorową eskortą motocyklistów delegacja dotarła do Złotej Bramy, spod której przeszła Drogą Królewską. Tadeusz Bejm przybliżył gościom historię Gdańska i dzieje jego odbudowy po zniszczeniach II drugiej wojny światowej. Premier Szwecji wykazał duże zainteresowanie sposobem zabudowy Długiego Targu, zwracając uwagę, że podobnie jak zabudowania gdańskiego Głównego Miasta, również i zabudowania starego Sztokholmu powstał w dużej mierze w końcu XVI i na początku XVII wieku.

Z przystani na Motławie, przy Zielonej Bramie, statkiem udano się na Westerplatte, gdzie przybyłych powitał szef sztabu Polskiej Marynarki Wojennej, kontradmirał Ludwik Janczyszyn. Na masztach powiewały flagi obu państw, kompania honorowa Marynarki Wojennej prezentowała broń, orkiestra odegrała hymny Polski i Szwecji. Premier Szwecji złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Westerplatte oraz wysłuchał informacji o zmaganiach polskich obrońców we wrześniu 1939. Z Westerplatte delegacja statkiem udała się do Stoczni Gdańskiej, gdzie powitał ją dyrektora naczelnego zakładu, Jerzy Piasecki. Zwiedzano kilka wydziałów produkcyjnych, obejrzano urządzenia i stojące przy nabrzeżu statki przeznaczone do żeglugi na wodach arktycznych. Premier Szwecji wykazał zainteresowanie techniką wykonania i wyposażeniem nowo powstałych w Stoczni trawlerów. Obejrzano również film dokumentalny poświęcony historii Stoczni. Premier wpisał się do stoczniowej księgi pamiątkowej słowami: Głęboko zaimponowały mi wola osiągnięcia rezultatów i umiejętności polskiego przemysłu.

W godzinach popołudniowych goście udali się do Sopotu na spotkanie z przedstawicielami władz województwa i miasta, następnie premier odwiedził konsulat szwedzki w Gdańsku, gdzie był podejmowany przez konsula Arne Swarssona Woldmara. Około godziny 15.30 delegacja, żegnana przez przedstawicieli władz wojewódzkich z przewodniczącym Piotrem Stolarkiem na czele, odleciała z lotnisku we Wrzeszczu do Warszawy, a 27 XI 1967, około godziny 12:30, specjalnym samolotem z lotniska Okęcie do Sztokholmu. Celem wizyty był rozwój dobrosąsiedzkich stosunków w dziedzinie politycznej i gospodarczej oraz wkład na rzecz ustanowienia pokojowych stosunków w Europie. AKP PP









Bibliografia:
PAP, Bałtyk nie dzieli lecz łączy. Wybrzeże wita dostojnego gościa! Po zwiedzeniu Oświęcimia i Krakowa premier Szwecji Tage Erlander przybywa dziś do Gdańska, „Dziennik Bałtycki”, nr 280 (7274), 26–27 XI 1967, s. 1.
PAP, Wybrzeże Gdańskie gościło premiera Szwecji Tage Erlandera. Wizyta na Starym Mieście w Gdańsku. Wieniec w hołdzie bohaterom Westerplatte. Dostojny gość zwiedza Stocznię Gdańską. Powrót do Warszawy, „Trybuna Ludu”, nr 329 (6797), 27 XI 1967, s. 1–2.
Premier Szwecji Tage Erlander gości na Wybrzeżu, „Dziennik Bałtycki”, nr 281 (7275), 28 XI 1967, s. 1–2.
Premier Szwecji Tage Erlander zwiedził Gdańsk, „Głos Wybrzeża”, nr 282 (6144), 27 XI 1967, s. 1–2.
W niedzielę premier Szwecji Tage Erlander przybywa do Gdańska, „Wieczór Wybrzeża”, nr 278 (3510), 25–26 XI 1967, s. 1.
W niedzielę rano premier Tage Erlander przybędzie do Gdańska, „Dziennik Bałtycki”, nr 278 (7272), 24 XI 1967, s. 1.
Zakończenie oficjalnej wizyty premiera Szwecji w Polsce. Wł. Gomułka przyjął Tage Erlandera. Wizyta na Wybrzeżu, „Wieczór Wybrzeża”, nr 279 (3511), 27 XI 1967, s. 1–2.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii