PILECKI SZCZEPAN STEFAN, nauczyciel w polskich szkołach handlowych, patron ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Grono pedagogiczne Polskich Szkół Handlowych, Szczepan Pilecki stoi trzeci od prawej, w środku (siedzi) Marian Seredyński
Zakończenie roku szkolnego 1936/1937, od prawej Feliks Kalewski i Szczepan Pilecki

SZCZEPAN STEFAN PILECKI (26 XII 1892 Przemyśl – 23 X 1939 Piaśnica koło Wejherowa), nauczyciel, działacz polskich organizacji w II Wolnym Mieście Gdańsku, patron gdańskiej ulicy. Syn inżyniera Marcelego i Marii z domu Bojarskiej. W 1912 ukończył gimnazjum w Przemyślu, w latach 1913–1918 studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; od 1919 doktor. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, walczył na froncie włoskim; od listopada 1918 do października 1921 major w Wojsku Polskim, artylerzysta, walczył w 1919 z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński.

Po przeniesieniu do rezerwy i uzupełnieniu wykształcenia w dziedzinie bankowości pracował w tym zawodzie; w Gdańsku od stycznia 1924 jako dyrektor gdańskiego oddziału Ziemskiego Banku Kredytowego we Lwowie przy Langer Markt (Długi Targ 18). Od 1926 pracował w gdańskim oddziale Polskiej Agencji Drzewnej „Paged”. W 1924 współzałożyciel Związku Oficerów Rezerwy Polaków w Gdańsku (w latach 1929–1939 jego przewodniczący). Członek gdańskiego Polskiego Klubu Wioślarskiego, od 7 IV 1925 do 6 X 1926 jego wiceprezes, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. W 1931 nauczyciel kontraktowy w Państwowej Szkole Handlowej w Warszawie, od września 1932 nauczyciel etatowy w Żeńskiej Szkole Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu, skąd natychmiast został oddelegowany (na zasadzie urlopu płatnego) do Gdańska, do prac w Polskiej Wyższej Szkole Handlowej Macierzy Szkolnej ( polskie szkoły handlowe w II Wolnym Mieście Gdańsku).

Nauczał towaroznawstwa, historii handlu, ekonomii społecznej, dokumentacji handlowej i prawa; założył gabinet materiałów pomocniczych do nauki handlu i towaroznawstwa, kierował szkolnym chórem, opiekował się szkolnym kołem Ligi Obrony Powietrznej Państwa. Od 1933 członek zarządu i komisji szkolno-oświatowej Macierzy Szkolnej, członek Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, od 1937 członek Komisji Rewizyjnej Gminy Polskiej Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Działał w tajnym Związku Strzeleckim („Strzelcu”) w II Wolnym Mieście Gdańsku, współpracował z Polską Organizacją Wojskową w Gdańsku, uczestniczył w tajnych kursach teoretycznych dowodzenia w Gdańsku i na terenie Polski (obóz pod Łomżą).

Po wybuchu II wojny światowej aresztowany, przetrzymywany w więzieniu gdańskim ( Areszt Śledczy); rozstrzelany w masowej egzekucji polskiej inteligencji w lasach piaśnickich (według innych danych 22 III 1940 w Stutthofie). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari.

Żonaty z gdańszczanką Elisabeth Loesdau, która w czasie II wojny światowej wyjechała do Niemiec; ojciec Barbary, psychologa, i działającego w Monachium syna Janusza (ur. 1927 Gdańsk), ucznia klasy fortepianu Marii Wiłkomirskiej w Konserwatorium Muzycznym Macierzy Szkolnej, prowadzonego w budynku Dyrekcji Kolei przez jej męża, Kazimierza Wiłkomirskiego, między innymi tłumacza polskiej literatury na język niemiecki (tłumaczył np. utwory Marka Hłaski pod nazwiskiem Hans von Piletzki).

Od 1945 patron ulicy w Gdańsku- Wrzeszczu Górnym. Jego nazwisko widnieje na tablicy pamiątkowej polskich nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska zamordowanych i zmarłych podczas II wojny światowej (przy ul. Wałowej 21). Od 26 XI 2011 jego imię nosi gdański tramwaj Pesa Swing 120NaG nr 1044.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii